CZĘSTE PYTANIA - SZKOLENIE AFF

1Ile kosztuje kurs AFF?
Koszt kursu AFF uzależniony jest od ilości skoków, które będą potrzebne to ukończenia szkolenia. Średnio potrzeba 7 skoków aby w pełni opanować kontrolę nad swoim ciałem w trakcie swobodnego spadania. Scenariusz szkolenia AFF zakłada 5 poziomów do opanowania, jeśli każdy ze skoków zaliczysz bez zastrzeżeń to na 5 skokach Twoje szkolenie się zakończy, z reguły jednak któryś poziom wymaga powtórzenia. Koszt szkolenia teoretycznego to 350zł, koszt skoku z dwoma instruktorami (średnio jest są to 1-2 skoki) to 750zł a koszt skoku z jednym instruktorem (średnio 4-5) to koszt 550zł. Przyjąć więc można, że średni koszt szkolenia AFF to 3300zł – 4600 zł.
2Czy muszę mieć własny spadochron?
Nie musisz posiadać żadnego własnego sprzętu, wszystko co jest potrzebne do szkolenia AFF, a także samodzielnych skoków po kursie otrzymasz na naszej strefie spadochronowej. W cenę kursu wliczone jest wypożyczenie spadochronu wraz z jego ułożeniem na każdy skok oraz wypożyczenie takich akcesoriów jak kask, wysokościomierz czy kombinezon. Po zakończeniu kursu w dalszym ciągu możesz korzystać z naszego wyposażenia. Wypożyczenie spadochronu do skoku wraz z jego ułożeniem to koszt 50 zł, pozostałe akcesoria jak kask czy wysokościomierz możesz wypożyczać do skoku bezpłatnie.
3Ile trwa kurs spadochronowy AFF?
Przy dobrej pogodzie kurs AFF możesz ukończyć w trakcie jednego weekendu. Nasza strefa działa w każdy piątek, sobotę i niedzielę oraz w niektóre wybrane dni tygodnia. Podczas dni skocznych jesteśmy do Twojej dyspozycji. Nie ma także z góry określonego limitu dziennego co do ilości wykonywanych skoków.
4Jak przygotować się do kursu?
Skoki spadochronowe nie wymagają od naszego organizmu ponadprzeciętnego wysiłku, jednak warto zwrócić uwagę na ogólnie dobrą kondycję. W trakcie szkolenia pomaga umiejętność rozciągnięcia ciała oraz wykonania dobrego wygięcia w biodrach. Jeśli w trakcie szkolenia naziemnego okaże się, że Twoje ciało jest mocno spięte to instruktor zaleci Ci kilka ćwiczeń na rozciągnięcie.
5Czy trening w tunelu aerodynamicznym jest wskazany przed kursem?
Zdecydowanie zalecamy specjalny trening w tunelu aerodynamicznym przed wykonaniem pierwszych skoków. Trening taki pod okiem instruktora AFF, który jest jednocześnie instruktorem tunelowym pozwala nabrać bardzo dobrych umiejętności w wykonywaniu zadań, które będą Cię czekać w trakcie skoków szkoleniowych. W kontrolowanych, powtarzalnych warunkach można nauczyć się kontrolowania pozycji swojego ciała oraz przeżyć wspaniałą przygodę. Pod względem finansowym warto zwrócić uwagę, że koszt treningu w tunelu zwraca się w postaci mniejszej ilości skoków w trakcie szkolenia AFF. Nie powinno się więc tego traktować jako wydatku, lecz jako inwestycję.
6Czy dostanę film ze skoku szkoleniowego?
Oczywiście, każdy skok szkoleniowy jest nagrywany i omawiany na ziemi. Na jego podstawie instruktor określa zadanie do wykonania w kolejnym skoku, elementy które należy poprawić oraz przygotowuje dla Ciebie trening naziemny. Wszystkie filmy z Twoich skoków możesz sobie zgrać na pendrive pod koniec dnia.
7Czy po kursie otrzymam licencję skoczka?
Po zakończeniu kursu AFF możesz samodzielnie wykonywać skoki na naszej strefie spadochronowej. Wystarczy, że opłacisz swój bilet i wypożyczysz spadochron. Nie oznacza to jednak, że jesteś w pełnym tego słowa znaczeniu skoczkiem spadochronowym. Te kwestie reguluje polskie prawo lotnicze (zagadnienia te poruszane są na kursie teoretycznym). W świetle przepisów do 50 skoku masz status ucznia-skoczka, oznacza to, że skoki możesz wykonywać pod nadzorem instruktora. W praktyce po kursie AFF skaczesz samodzielnie, lecz instruktor w ramach nadzoru dopuszcza Cię do skoku w aktualnych warunkach pogodowych, dobiera Ci odpowiedni kombinezon oraz sprawdza Cię przed skokiem. Po 50-tym skoku możesz przystąpić do państwowego egzaminu na świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego PJ B. Uzyskanie świadectwa kwalifikacji oznacza, że od tego momentu jesteś odpowiedzialny sam za siebie i nie potrzebujesz już nadzoru instruktora. Z polskim świadectwem kwalifikacji możesz wykonywać skoki na całym świecie.
8Ile kosztować mnie będą skoki po kursie AFF?
Po kursie AFF masz możliwość kontynuowania swojej przygody poprzez wykonywanie samodzielnych skoków na naszej strefie spadochronowej. Koszt biletu do samolotu to 100 zł, natomiast koszt wypożyczenia spadochronu wraz z jego ułożeniem po skoku to koszt 50 zł. Wszystkie niezbędne akcesoria takie jak wysokościomierz, gogle, kombinezon, czy kask dostaniesz od nas gratis.
9Słyszałem o tańszym kursie metodą „na linę”, jaka jest różnica?
Kurs static line czyli popularnie zwany „na linę” to dawna metoda szkolenia desantowego. Cena takiego kursu jest znacznie tańsza ponieważ skoki odbywają się z dużo mniejszej wysokości, a także nie angażują bezpośrednio instruktora do skoku. Zasadnicza różnica jest w celu wykonania takiego szkolenia. Po skokach na linę Twoją jedyną umiejętnością będą dalsze skoki na linę desantową bez elementu swobodnego spadania, które jest w zasadzie esencją tego sportu. W przypadku skoków AFF już po kilku skokach szkoleniowych możesz samodzielnie wykonywać skoki z wysokości 4000 metrów i cieszyć się efektem swobodnego spadania. Obecnie najbardziej efektywną metodą szkolenia spadochronowego jest połączenie kursy AFF z treningiem w tunelu aerodynamicznym.
10Skakałem w wojsku na spadochronach desantowych, czy kurs AFF będzie dla mnie dobry?
Jak to idealna forma rozpoczęcia przygody z prawdziwym skydivingiem. W wojsku zapewne miałeś do czynienia ze skokami na spadochronie okrągłym (popularnie zwanym pieczarą), którego właściwości lotne pozostawiają wiele do życzenia. Nie miałeś także do czynienia ze swobodnym spadaniem. W naszej szkole doświadczysz przygody na jaką nie mogłeś liczyć w jednostce wojskowej.
11Jak często odbywają się skoki w ramach kursu?
Nasza strefa spadochronowa działa w każdy piątek, sobotę i niedzielę. Dodatkowo organizujemy skoki w niektóre dodatkowe dni tygodnia. Zawsze masz możliwość w ten dni wykonywania z nami skoków, chyba że pojawiają się ograniczenia pogodowe.
12Czy pogoda stanowi ograniczenie w wykonywaniu skoków?
Podczas skoków ramach kursu jesteś ograniczony pogodowo. Poza ogólnymi ograniczeniami do nie wykonywania skoków na ucznia nakłada się pewne dodatkowe ograniczenia. Przede wszystkim siła wiatru oraz jego ewentualny porywy nie mogą być znaczące, a także pełne zachmurzenie nieba stanowi poważny problem w ramach szkolenia. Zawsze ostateczną decyzję podejmuje instruktor odpowiedzialny za Twoje szkolenie.
13Jak długo trwa szkolenie teoretyczne?
Szkolenie teoretyczne do kursu AFF trwa 8 godzin. Najczęściej wykonujemy wykonujemy szkolenia w tygodniu, przez dwa dni po godzinie 17:00. Zadzwoń do nas i poinformujemy Ciebie o najbliższym terminie szkolenia lub ustalimy z Tobą indywidualnie datę.
14Czy muszę mieć swój kombinezon lub inne akcesoria?
Na potrzeby kursu nie musisz kupować żadnego sprzętu lub akcesoriów. Wszystko co jest potrzebne otrzymasz od nas. Po kursie AFF także nie ma takiej konieczności (istnieje możliwośc wypożyczenia), lecz rekomendujemy zakup własnego stroju, kasku i wysokościomierza z uwagi na wygodę.
15Czy mogę skakać ze swoją kamerą GoPro?
Niestety jest to zakazane w naszej szkole spadochronowej jak i w większości szkół spadochronowych na świecie. Powodów dla których student w trakcie szkolenia AFF jak i w skokach samodzielnych po nim nie może mieć kamery na kasku jest wiele. Przede wszystkim kamera na głowie to niepotrzebny element mogący wplątać się w proces otwarcia spadochronu i spowodować sytuację awaryjną, dlatego też skoki z kamerą wymagają większego doświadczenia. Drugim powodem jest fakt, że student zanim skupić się na zadaniu oraz swoim bezpieczeństwie skupiałby się na nagraniu filmu, co jest zupełnie zbędne. Przypominamy, że wszystkie Twoje skoki są filmowane z kamery instruktora.
16Czy muszę przejść badania medyczne przed skokami?
Od kilku lat w Polsce nie są wymagane badania lekarskie przed skokami. Badania takie muszą przechodzić tylko i wyłącznie instruktorzy spadochronowi. Osoba chcąca rozpocząć przygodę z samodzielnymi skokami musi jedynie podpisać oświadczenie medyczne, w którym potwierdza swój ogólnie dobry stan zdrowia i zdolność do wykonywania skoków. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój stan zdrowia pozwala Ci na wykonywanie skoków skontaktuj się z nami telefonicznie. Nasi instruktorzy są zawsze gotowi do udzielenia Ci fachowej porady.
17Jaki limit wagowy obowiązuje w szkoleniu AFF?
Jesteśmy zobligowani do zachowania limutu wagowego 100 kg w szkoleniu AFF. Taka maksymalna waga skoczka określona jest przez producenta spadochronu i nie mamy prawa skoczyć z Tobą jeśli przekraczasz ten limit. Pamiętaj, że jeśli ważysz kilka kilogramów więcej to jest to idealny moment za zredukowanie wagi :) Rozpoczęcie kursu spadochronowego może być bardzo silną motywacją.
18Muszę dojechać z innej miejscowości na lotnisko, czy dostępny jest na miejscu nocleg?
Dysponujemy na naszym lotnisku komfortowymi noclegami w dobrym standardzie. Na miejscu są także łazienki wraz z prysznicami. Zapraszamy do spędzenia całego weekendu na naszej strefie.
19Czy wymagane jest ubezpieczenie do skoków w ramach kursu AFF?
Każdy skoczek wykonujący w Polsce samodzielnie skoki (samodzielnie czyli na spadochronie jednoosobowym, również w asyście instruktorów w AFF) jest zobowiązany do posiadania aktualnego ubezpieczenia OC obejmującego tego typu aktywność. Musisz przed pierwszym skokiem wykupić polisę, która jest aktualna przez okres roku. Koszt takiej polisy to około 100 zł, lecz obejmuje ona także Twoje normalne życie prywatne i może być rozszerzona np. o sporty zimowe.
20Czy muszę być pełnoletni do wykonania kursu AFF?
Obecnie w Polsce nie ma wymogu pełnoletności do wykonania kursu AFF, ostateczną decyzję podejmuje instruktor. Rekomendujemy jednak, aby osoba rozpoczynająca szkolenie AFF miała ukończone 16 lat. Dla osób niepełnoletnich wymagana jest notarialna zgodna na wykonanie kursu przez obojga opiekunów prawnych.
21Czy wymagany jest skok w tandemie przed szkoleniem?
Nie ma potrzeby wykonywania skoku tandemowego przed rozpoczęciem skoków w systemie AFF. Bardzo często zdarza się jednak, że osoby które skoczyły w tandemie zainteresowały się samodzielnym kursem spadochronowym, przez co mają taki skok na koncie.
22Czy muszę zapłacić za cały kurs „z góry”?
Nie musisz opłacać całego kursu z góry. Osobno płacisz za szkolenie teoretyczne, oraz za każdy odbyty skok w ramach szkolenia.
23Czy większe przerwy między skokami wpłyną na jakość kursu?
Nie ma z góry ustalonego czasu, w jakim masz obowiązek ukończyć kurs AFF. Należy jednak zwrócić uwagę, że im dłuższe przerwy będziesz robić między skokami, tym efektywność szkolenia będzie mniejsza. Reasumując, im mniejsze przerwy między skokami tym prawdopodobnie wykonasz ich mniej w ramach całego szkolenia, dzięki czemu finalna cena kursy będzie niższa.
24Z jaką prędkością będziemy spadać?
Swobodne spadanie w ramach jednego skoku AFF trwa około 50 sekund. Dokładny czas swobodnego spadania jest uzależniony od Twojej masy ciała. Prędkość spadania także uzależniona jest od Twojej masy, lecz możemy przyjąć, że jest to średnio 200 km/h.
25Czy mogę wykonać jeden skok „na próbę”?
Oczywiście możesz wykonać jeden skok w ramach szkolenia AFF i zobaczyć, czy chcesz kontynuować szkolenie. Należy oczywiście przed takim skokiem przejść kompletne szkolenie teoretyczne.