SZKOLENIE TEORETYCZNE AFF

Aby móc wykonywać skoki spadochronowe w sposób bezpieczny i efektywny musisz przejść właściwe szkolenie teoretyczne. W naszej szkole spadochronowej szkolenie teoretyczne AFF trwa 8 godzin i jest z reguły podzielone na dwa dni (po 4 godziny). Na zakończenie szkolenie będziesz zobowiązany do napisania testu, który potwierdzi nabytą przez Ciebie wiedzę wymaganą do wykonania pierwszych skoków. Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem kursu skontaktuj się z nami drogą mailową lub telefoniczną a my poinformujemy Cię o najbliższym możliwym terminie wykonania szkolenia.

Warto zapamiętać, że szkolenie teoretyczne AFF jedynie rozpoczyna Twój proces nauki w sporcie spadochronowym. Im więcej będziesz skakać tym większą wiedzę będziesz nabywać. Sport spadochronowy jest obecnie bardzo zróżnicowaną i wielowątkową dyscypliną, można więc powiedzieć, że nauka nigdy się nie kończy :) Jest to bardzo ciekawa perspektywa, ponieważ możliwości rozwoju umiejętności w nowoczesnym skydivingu są obecnie nieograniczone.

Zakres wiedzy teoretycznej:

1. Prawo lotnicze – w tym dziale zaznajomimy Cię z polskimi przepisami regulującymi odbywanie się skoków spadochronowych. Poznasz między innymi pojęcia takie jak skoczek, uczeń skoczek, instruktor, wyrzucający, świadectwo kwalifikacji PJ B i inne.

2. Człowiek – możliwości i ograniczenia. W tym dziale poruszone zostaną między innymi takie kwestie jak:
- wpływ chorób, alkoholu i środków psychoaktywnych na kondycję skoczka spadochronowego;
- najczęstsze urazy w spadochroniarstwie – profilaktyka;
- wpływ zmian temperatury i ciśnienia na organizm.

3. Ogólne zasady bezpieczeństwa. W tym dziale poruszamy zasadnicze kwestie zachowania się na lotnisku w trakcie wykonywania skoków. Nauczymy Cię w jaki sposób zachowywać się aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie oraz innych użytkowników lotniska. Zaznajomimy Cię także z techniką opuszczania samolotu, przeszkodami w pobliżu terenu lądowania oraz poinformujemy Cię o innych aktywnościach lotniczych odbywających się na lotnisku.

4. Ogólna wiedza o spadochronie. Podczas omawiania tego działu poznasz ogólną budowę spadochronu, wszelkie części składowe takie jak czasza główna, czasza zapasowa, uprząż wraz pokrowcem i automat AAD. Pokażemy Ci także, jakie siły aerodynamiczne działają na czaszę spadochronu pozwalając jej na swobodny lot. Jeśli będziesz mieć pytania z chęcią na nie odpowiemy.

5. Teoria skoku spadochronowego. Podczas nauki tego działu nabędziesz wiedzę z zakresu oporu powietrza jaki działa na skoczka, jego drogi po opuszczeniu samolotu, utraty wysokości, otwarcia czaszy, określania miejsca lotu spadochronu celem lądowania w wyznaczonym terenie oraz określenia siły i kierunku wiejącego wiatru.

6. Zasady skoku spadochronowego. Jest to zdecydowanie najobszerniejszy dział teoretyczny (zajmuje około połowę czasu całego kursu). Podczas tej części uczyć będziemy się między innymi: zasad sterowania spadochronem, zajmowania miejsca w samolocie, prawidłowego oddzielania się od niego, czynności po oddzieleniu, postępowania w sytuacjach awaryjnych, etc.

Jakiej umiejętności nabędziesz po odbyciu szkolenia teoretycznego?

- Poznasz zasady bezpieczeństwa panujące na lotnisku.
- Zapoznasz się z samolotem, z którego będziesz wykonywać skoki, a także przetrenujesz prawidłowy sposób jego opuszczenia.
- Poznasz sprzęt na którym będziesz wykonywać skoki oraz prawidłowy sposób jego obsługi.
- Zapoznasz się z techniką skoku, lotu na czaszy i lądowania.
- Poznasz scenariusze ewentualnych sytuacji awaryjnych i sposoby prawidłowej reakcji na nie.

Naszym celem jest, abyś w trakcie rozpoczęcia pierwszych skoków posiadał wiedzę na bezpieczne i efektywne wykonanie skoków. Zawsze staramy się szkolić w sposób maksymalnie praktyczny bez przekazywania zbędnej lub nadmiernej wiedzy.