6 najczęstszych błędów w trakcie kursu AFF

Szkolenie spadochronowe metodą AFF jest bardzo efektywne, dzięki czemu przy dobrej pogodzie można zostać skoczkiem nawet w jeden weekend. Brzmi to bardzo atrakcyjnie i prosto, lecz jak brzmi popularne powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach”. Podczas szkolenia teoretycznego student otrzymuje kompletną wiedzę, dzięki której może bezpiecznie i efektywnie rozpocząć skoki. Warto jednak zauważyć, że metoda AFF jest indywidualną metodą szkolenia i nie każdy potrzebuje takiej samej ilości skoków treningowych, aby osiągnąć ten sam cel. Jednym idzie szybko i potrafią ukończyć szkolenie w pięciu skokach, innym potrzebna takich skoków nawet dziewięć. Oczywiście indywidualne predyspozycje zarówno fizyczne jak i psychiczne są tutaj ważnym aspektem, jednak nie warto tego przeceniać. Po wielu latach doświadczeń w pracy instruktorskiej można z dużą pewnością stwierdzić, że kluczowym elementem jest tutaj zaangażowanie studenta.

Dobre przygotowanie = tańszy kurs AFF

Im lepiej będziesz przygotowany do każdego ze skoków w trakcie szkolenia (każdy skok to nowy element, który w razie nie wykonania go poprawnie jest powtarzany) tym większą masz szansę, na poprawne wykonanie. Bardzo wielu studentów podchodzi do szkolenia na zasadzie „płacę i wymagam”. Niestety ta grupa osób często nie chce uwzględnić dobrych rad instruktora, dzięki którym ich szkolenie byłoby efektywniejsze. Dopiero po zakończeniu szkolenia przyznają rację, że mogli bardziej wziąć do serca dawane im uwagi, dzięki czemu zaoszczędzili by nieco środków, które można by przeznaczyć na większą ilość (tańszych) skoków po kursie. Warto więc przytoczyć kilka najczęściej popełnianych błędów, przez które szkolenie AFF wymaga więcej skoków i staje się droższe.

1. Brak wystarczającego treningu naziemnego.

Przed każdym kolejnym skokiem, który jest nowym poziomem AFF zostaniesz prawidłowo poinstruowany przez swojego instruktora. Przedstawi ci on scenariusz skoku, przećwiczy z tobą sylwetkę i ćwiczenia przed lustrem, tak abyś widział co robisz dobrze a co źle. Twoja sylwetka zostanie skorygowana. Praca jednak na tym elemencie się nie kończy a w zasadzie zaczyna. Twój organizm, potrzebuje wielu powtórzeń „na sucho”, tak aby wyrobiła się odpowiednia pamięć mięśniowa. Dzięki temu, w trakcie skoku łatwiej będzie Ci przyjąć prawidłową sylwetkę. W trakcie skoków spadochronowych delikatne ruchy i idący za tym np. brak symetrii ciała powoduje niekontrolowane poruszanie się twojego ciała. Im więcej czasu poświęcisz przed lustrem ćwicząc, tym lepiej pójdzie ci skok. Instruktor z chęcią kilkukrotnie sprawdzi twój postęp i są ci kolejne wskazówki, jednak nie nauczy się on za ciebie.

2. „Nie skorzystam z tunelu aerodynamicznego i zaoszczędzę”.

Jest to bardzo częsty błąd w myśleniu studentów, którzy rozpoczynają swoją karierę spadochronową. Wydaje im się, że trening w tunelu aerodynamicznym z instruktorem AFF jest zbędnym wydatkiem. Prawda jest taka, że jest dokładnie odwrotnie. O intensywności, zaletach oraz przebiegu szkolenia w tunelu przed kursem AFF napisaliśmy osobny wpis, po krótce należy tylko wyjaśnić, że 20 minut treningu w tunelu odpowiada około 20 lub nawet więcej skokom spadochronowym. To idealne środowisko do nauki aerodynamiki naszego ciała. Po takim treningu każde ćwiczenie w AFF idzie szybciej, lepiej i bezpieczniej, przez co cały proces kursu jest krótszy, tańszy i mniej stresujący. Koszt 20 minut treningu w tunelu jest porównywalny z kosztem jednego skoku AFF 2/1, możesz być pewien, że przynajmniej o ten jeden skok mniej wykonasz po takim treningu, przez co cena nie zmienia się lub nawet spada. Wykorzystaj możliwości techniczne jakie obecnie są nam dane i wykonaj ze swoim instruktorem przeszkolenie w tunelu aerodynamicznym przed skokami AFF.

3. „Rozłożę kurs w czasie”.

Im większe przerwy między skokami tym gorzej dla ciebie. Twoja pamięć mięśniowa nie utrwala się tak jak można. Najlepszym sposobem na efektywne szkolenie AFF jest zabezpieczenie sobie zarówno środków na skoki, jak i czasu na ich wykonanie. Poświęć przynajmniej dwa weekendy z rzędu, aby w pełni ukończyć szkolenie AFF bez zbędnych przerw. Pamiętaj, że pogoda może nie być tutaj twoim sprzymierzeńcem i dodatkowo wydłuży okres szkolenia. Podsumowując więc, można stwierdzić, że kurs AFF bez zbędnych przerw jest efektywniejszy, a zatem tańszy.

4. Zrelaksuj się.

Jak dziwnie by to nie brzmiało przed twoim pierwszym skokiem, to jest to niezwykle ważna uwaga. Postaraj się zrelaksować jak to tylko możliwe. Spięcie psychiczne przekłada się na spięcie naszego ciała. Utwardzone mięśnie i spięta sylwetka nie pomagają nam latać. Ciało zrelaksowane bardziej naturalnie układa się względem strug powietrza, dzięki czemu łatwiej jest o kontrole nad ruchami w swobodnym spadaniu.

5. Słuchaj się swoich instruktorów.

Kolejna uwaga, która na pozór wydaje się banalna. Jednak praktyka pokazuje, że wcale tak nie jest. Gdyby każdy słuchał się swoich instruktorów w dostatecznym stopniu, to ten wpis na blogu nie miał by racji bytu ;) Schowaj swoje ego do kieszeni i uświadom sobie, że osoba cię szkoląca ma nieporównywalnie większe doświadczenie od ciebie, a wszelkie jej uwagi względem ciebie podczas całego procesu szkolenia, mają na celu tylko i wyłącznie poprawienie twojej efektywności oraz zapewnienie tobie bezpieczeństwa. Jeśli nie przyjmujesz uwag instruktora z pokorą i przemyśleniem, to robisz pod górkę tylko i wyłącznie sobie, bo trudniej ci osiągnąć cel jakim jest bycie dobrym skoczkiem spadochronowym.

6. Brak odpowiedniego przygotowania fizycznego przed skokami – problem z wygięciem.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie lecimy w kosmos i nie ma konieczności, aby każdy skoczek był wysportowany jak trener personalny. Nie zmienia to jednak faktu, że skoki są aktywnością fizyczną, która potrafi być męcząca. Dodatkowym aspektem jest kontrola nad własnym ciałem, jego symetria oraz odpowiednie wygięcie w biodrach. Jeśli będziemy we względnie dobrej kondycji, a do tego poświęcimy trochę czasu na rozciąganie naszego ciała to pewne jest, że nasze szkolenie AFF będzie łatwiejsze, dzięki czemu będzie też tańsze. Osobie w dobrej kondycji, a do tego dobrze porozciąganej dużo łatwiej jest wykonać prawidłowo ćwiczenia w powietrzu.

Pamiętaj też o najważniejszej radzie na całe twoje szkolenia – UŚMIECHAJ SIĘ :)

Życzymy miłego i efektywnego szkolenia spadochronowego AFF.

NAJBLIŻSZE
SKOKI

There are no upcoming events at this time.