Wiele osób zadaje pytanie o rodzaj szkolenia spadochronowego. Należy wyjaśnić jakie są różnice w typach szkoleń spadochronowych oraz jaką metodę wybrać, aby efekt szkolenia był dla nas odpowiedni. Na wstępie należy zaznaczyć, że szkolenie AFF można określić jako metodę nowoczesną (chociaż od jej opracowania liczy sobie już kilkadziesiąt lat!), natomiast szkolenie typu STATIC LINE czyli popularnie nazywane „na linę” to metoda dość archaiczna.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że obie metody zostały opracowane w innym celu. Można przyjąć, że metoda STATIC LINE została opracowana z myślą o wojsku desantowym, gdzie potrzebą jest „dostarczenie” dużej ilości żołnierzy na pole bitwy. Cel jest więc jasny – bezpieczne „wyrzucenie” z samolotu i lądowanie. W związku z tym nie zachodzi potrzeba nauki swobodnego spadania, ponieważ ono nie występuje. Skoczek wyrzucany jest z „niskiej” wysokości około 1200-1500 metrów a proces otwarcia spadochronu następuje od razu po oddzieleniu się od statku powietrznego za pomocą liny desantowej (z jednej strony umocowanej w samolocie, z drugiej strony przymocowanej do pokrowca zestawu spadochronowego). Czego więc uczy się skoczek szkolący się metodą „na linę”? Przede wszystkim samego lotu na spadochronie. Obecnie w warunkach cywilnych nie stosuje się już spadochronów okrągłych, którymi praktycznie nie dało się sterować. Teraz niezależnie od metody szkolenia używa się spadochronów szybujących, czyli tak zwanego „skrzydła”. Osoba szkoląca się metodą static line uczy się bezpiecznych lądowań oraz posługiwania się czaszą w fazie lotu. Jednakże nie można tego nazwać obecnie skokami spadochronowymi w pełnym wydaniu, ponieważ nie występuje swobodne spadanie jak w przypadku skoków „wysokich” (z 4000 metrów).
Podstawową różnicą w przypadku metody AFF w stosunku do STATIC LINE jest wysokość skoku (4000 metrów) oraz 50-sekundowe swobodne spadanie. Tutaj głównym celem jest nauka poruszania i kontrolowania sylwetki swojego ciała w trakcie spadania z prędkością około 180 km/h. Cel szkolenia jest też od początku inny – jak najszybciej nauczyć studenta samodzielności w skokach z wysokości 4000 metrów, tak aby nie wpadł w niekontrolowane obroty i mógł na odpowiedniej wysokości prawidłowo otworzyć spadochron.
Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie w jakim celu robię szkolenie spadochronowe? Jeśli podobają ci się na youtube filmy, na których ludzie swobodnie skaczą i wykonują różne fajne ewolucje lub skaczą w grupach to wszystko to dzieje się w fazie swobodnego spadania. Dla większości skoczków ten właśnie element skoku daje największą wolność i adrenalinę i po to skaczą. Jeśli to jest twój cel zdecydowanie metodą dedykowaną będzie AFF.
Jeśli jednak chcesz zwyczajnie spróbować własnych sił i chcesz po prostu samodzielne wyskoczyć z samolotu i nie przejmujesz się brakiem swobodnego spadania to metoda na linę może być tańszą alternatywą. Warto także zaznaczyć, że wiele osób, które rozpoczęły szkolenie Static Line i wykonało w ramach niego kilka skoków przechodzi zazwyczaj w późniejszym terminie na metodę AFF celem kompleksowego szkolenia. We Wrocławiu możesz z nami rozpocząć szkolenie spadochronowe w obu metodach. Zawsze podczas szkolenia teoretycznego możesz liczyć na nasze doradztwo i w trakcie teorii możesz zmienić metodę szkolenia.